Modny facet (11)
8 mins read

Modny facet (11)

Moda zmienia się w bardzo szybkim tempie. Jednego sezonu panują szerokie włoskie kołnierze koszul, a już za chwilę projektanci każą nam nosić małe i wąskie kołnierzyki. Przeciętnemu mężczyźnie łatwo zgubić się w tych modowych przepychankach, panowie łapią się za głowy zadając sobie pytanie – Po co i dla kogo ta moda? Czy to do mnie pasuje? Czy muszę być modny, czy można patrzeć na modę z przymrużeniem oka? Czy modny wygląd poprawi mój wizerunek? Czy modny znaczy to samo, co elegancki?

Twórzmy własny styl za pomocą świadomości własnej osoby, chęci bycia eleganckim i znajomości podstawowych reguł. Sposób ubierania świadczy o naszej kulturze. Przed zakupem nowych ubrań zastanówmy się, kiedy i w jakiej sytuacji będziemy je nosić. Wybierajmy to, co naprawdę jest nam potrzebne, unikajmy rzeczy, które nie będą do niczego pasowały. Bardzo ważne jest to, by nieustannie poszerzać swoją wiedzę na temat właściwego ubioru. Strój drogi i bardzo wyszukany, ale nie dostosowany do okazji, daje efekt przeciwny do oczekiwanego.

Każdy mężczyzna jest inny pod względem urody, charakteru, sposobu bycia, zajmowanej pozycji społecznej, dlatego też każdy powinien wypracować swój własny styl, najbardziej odpowiadający jemu samemu.

Młodzi mężczyźni nastawieni na sukces przeważnie wiedzą, czego chcą. Mają świadomość, że pozytywna ocena ich wizerunku jest jednym z warunków osiągnięcia wyznaczonego celu. Starsi panowie często zapominają o tym, że o swój wygląd należy dbać w każdym wieku. Najczęściej z powodu lenistwa nie chcą rezygnować z utartych, wygodnych przyzwyczajeń.

Na pytanie o rozmiar mężczyźni najczęściej wzruszają ramionami. Tymczasem właściwy rozmiar i dopasowanie ubioru do swojej sylwetki to podstawa dla eleganckiego mężczyzny. Bardzo ważna jest znajomość swojego ciała, jego wad i zalet. Za pomocą właściwie dobranego stroju z łatwością możemy ukryć mankamenty i podkreślić to, co w nas najlepsze. Na przykład za długa marynarka optycznie skraca nogi, ale może jednocześnie wydłużyć tułów.

Aby być odbieranym jako elegancki mężczyzna, nasz własny styl musimy stworzyć świadomie i z dużym wyczuciem niuansów i kanonów mody. Wiadomo przecież, że prezes wielkiej firmy, czy też ceniony i szanowany adwokat, nie przyjdzie do pracy w sportowym stroju, bo narazi się na śmieszność i będzie postrzegany niepoważnie.

Dobierajmy więc strój adekwatny do sytuacji, zawodu który wykonujemy, tworząc spójne i dopasowane kolorystycznie stylowo kompozycje naszego ubioru. Każdy modny mężczyzna powinien posiadać w swojej szafie kilka starannie wybranych zestawów ubrań na każdą okazję, aby nie stanąć wobec sytuacji kiedy nie mamy przysłowiowo nie mamy co na siebie włożyć. Ważne jest także aby cały czas śledzić nowe trendy i poszerzać swoją wiedzę na temat męskiego ubioru, o swój wygląd należy dbać w każdym wieku i w ten sposób podkreślać naszą indywidualność i to co jest w nas najlepsze i chcemy to pokazać innym.

Na początek musisz zrozumieć, że nie ma jednego obowiązującego dobrego stylu. Każdego dnia mężczyźni o różnym typie urody, guście, nawykach – od zwolenników sztywnej elegancji do wyznawców awangardy, od facetów, którzy pragną być trendy, po tych ubierających się wyłącznie w tweed – zmieniają swoje poglądy na modę i inspirują rzeszę innych.

Po drugie, musisz uwierzyć, że niczego Ci nie brakuje. Nieważne, czy masz wygląd atlety, czy szczupłą budowę ciała, nieważne, czy obcy ludzie mówią Ci, że jesteś przystojny, czy zauważyła to tylko Twoja mama. Jesteś w pełni przygotowany do tego, żeby zacząć działać. Jesteś ideałem mężczyzny. Jednym z ideałów.

Styl to nie tylko to, co widzą wszyscy na tobie. Jeśli chodzi o bieliznę męską, należy przestrzegać dwóch zasad. Po pierwsze, nowoczesne nadruki nie są dla dorosłych mężczyzn –twoja bielizna nie jest miejscem, w którym można wyrazić swoją „osobowość”. Po drugie, markowe bielizny nie są wyrafinowane. Bielizna jest tym jednym elementem, w którym naprawdę nie potrzebujesz żadnego brandingu. Styl, który najlepiej przetrwał próbę czasu, to oczywiście bawełniane bokserki. Powodem jest to, że dobrze znoszą wielokrotne pranie, dobrze oddychają i są wygodne.

Ponadczasowość polega na prostym designie. Nigdzie tego lepiej nie widać niż w przypadku butów. Kolor, wzór, podeszwa – nie chcesz kupować niczego, co jest przeładowane niepotrzebnymi detalami. Czemu? Wszystko, co może być w jakiś sposób modne teraz będzie wyglądało dobrze tylko przez jakiś czas. Co więcej, jest pewne, że bardzo szybko zacznie wyglądać dziwnie. Buty wysokiej jakości – złotym standardem są modele szyte metodą Goodyear Welt – to rodzaj inwestycji, która powinna służyć ci przez 15 lat lub dłużej. Wybierz klasyczne style, takie jak brogsy, loafersy lub zwykłe, ciemne derby, nie zapominając rzecz jasna o oxfordach. Liczy się kształt czubka butów – okrągły kształt nigdy nie wyjdzie z mody. Spiczaste końcówki lub kwadratowe wyglądają oczywiście niepraktycznie. Nikt nie ma tak ukształtowanych stóp.

Akcesoria, takie jak krawaty i poszetki, nadają indywidualności klasycznej odzieży, ale bądź ostrożny, jak z nich korzystasz. Najlepiej zharmonizować je z tym, co masz na sobie, wybierając jeden lub dwa kolory. Nie chcesz ich dopasowywać. Jeśli chodzi o kombinacje koszul i krawatów, noś krawat lub poszetkę w ciemniejszym odcieniu niż marynarka. Nie przesadzaj też z akcesoriami – w razie wątpliwości pomyśl, że mniej znaczy więcej i odrzuć jeden element. Dążysz do nonszalancji, więc nie możesz wyglądać na kogoś, kto robi to w sposób ostentacyjny.

Styl nie polega wyłącznie na wyrażaniu siebie – chodzi również o odpowiednie dobieranie stroju do twojego otoczenia. Pomyśl o ubraniach jak o kodach: potrzebujesz odpowiedniej kombinacji do pracy w otoczeniu, w którym się znajdujesz – niezależnie od tego, czy jest to oficjalna kolacja, czy leniwa niedziela w pubie. Najgorszy styl to taki, który jest nie na miejscu. I wcale nie chodzi tutaj o jakimś przesadny konformizm. Jak mówił Tom Ford – jest to oznaka szacunku dla innych.

Na pewno słyszałeś o tym, że pasek i buty powinny być w podobnych kolorach. To ważna zasada, którą należy zapamiętać. Dopasowując do siebie kolor paska i butów, pokażesz, że masz styl. Stosuj zasadę łączenia kolorów: czarnego z czarnym oraz brązowego z brązowym.

Białe spodnie i niebieskie buty są świetne na lato, gdy świeci słońce. Ale wraz ze zmianą pogody, powinieneś zmienić kolory garderoby na nieco ciemniejsze. Stonowane barwym idealne na jesień, to np. oliwkowy i szary.

Mężczyzna w garniturze albo po prostu taki, który lubi swobodną elegancję, w mgnieniu oka staje się bardzo przystojny i wydaje się znacznie bardziej elokwentny. Dlatego nie podchodź do sprawy na zasadzie „coś tam na pewno masz w szafie, jakiś garnitur czy coś”, tylko zabierz go na porządne zakupy i zadbaj, jak na kochającą partnerkę przystało.

Moda męska, nawet klasyczna, ciągle ewoluuje. Krój fraka czy smokingu nie zmienił się zbytnio przez ostatnie lata, ale już dzisiejsze garnitury różnią się od tych, które były w sprzedaży dekadę temu. Oczywiście nie oznacza to, że nagle powinniśmy wyrzucić z szafy wszystko, co ma więcej niż 5 lat. Dobrej jakości koszula czy krawat, sprawdzą się również i dzisiaj. Tym niemniej, co jakiś czas warto delikatnie zmodyfikować zawartość garderoby, kilka rzeczy odesłać na zasłużoną emeryturę, być może znaleźć coś nowego – chociażby po to, żeby ciągle trzymać rękę na modowym pulsie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *