Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania?
3 mins read

Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania?

Wysokie stopy procentowe utrudniają zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Dlatego wiele osób upatruje szansy w nowym programie mieszkaniowym dla osób do 45 roku życia, który zgodnie z zapowiedzią rządu powinien wystartować w połowie 2023 roku. Zakłada on dwie formy wsparcia kupującego – bezpieczny kredyt 2 proc. i oszczędnościowe konto mieszkaniowe. Co istotne, o kredyt będą mogły ubiegać się osoby, które nie mają i nigdy nie miały mieszkania. Jak więc zawczasu przygotować się do kupna lokum?

Krok 1

Planując zakup lokalu z rynku pierwotnego, warto wcześniej zapoznać się z prospektem informacyjnym udostępnionym przez dewelopera. Znajdziemy w nim kluczowe informacje dotyczące inwestycji, w której planujemy zamieszkać. – Zgodnie z Ustawą deweloperską z 2012 roku, każdy deweloper jest zobowiązany do sporządzenia prospektu informacyjnego przed przystąpieniem do rozpoczęcia sprzedaży – tłumaczy Emil Basta, specjalista ds. sprzedaży WPBM „Mój Dom” S.A. Jak dodaje: – W prospekcie znajdziemy kluczowe informacje takie jak: dane ostatniej inwestycji, prawomocne pozwolenie na budowę, oświadczenie – czy i w jakim stopniu deweloper zadłużył się na potrzeby budowy osiedla, numer działki i ksiąg wieczystych, termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, cenę za metr kwadratowy, liczbę miejsc garażowych i postojowych, dostępne media oraz zakres i standard prac wykończeniowych.

Krok 2

Weryfikacja firmy, od której planujemy zakup to jedno. Z racji tego, że jest to inwestycja na lata, warto zweryfikować również kilka innych aspektów, jak np. plan zabudowy najbliższej okolicy. – Chcąc dowiedzieć się o innych planowanych nieruchomościach w okolicy osiedla, w którym rozważamy zakup wymarzonego M, należy sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – tłumaczy Emil Basta.

Krok 3

Jeżeli weryfikacja firmy, jak i najbliższego otoczenia spełnia nasze oczekiwania, warto przyjrzeć się samemu lokalowi. Pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę nie tylko obecne, ale i przyszłe oczekiwania – liczba pokoi, jego układ. Na tym etapie należy też przyjrzeć się możliwościom aranżacyjnym, jakie daje nam dana przestrzeń. Z biegiem lat nasze potrzeby się zmieniają. Dobrze, żeby mieszkanie było na tyle elastyczne, żeby móc w przyszłości wprowadzić niezbędne zmiany.

Krok 4

Kiedy już wybrałeś wymarzony lokal i uruchomiłeś procedury pozyskania kredytu hipotecznego, czas podpisać umowę deweloperską. Jest to dokument, w którym deweloper zobowiązuje się do przeniesienia na nabywcę prawa do własności lokalu mieszkalnego, z kolei kupujący do zapłaty wynagrodzenia za nieruchomość. – Przy podpisaniu umowy deweloperskiej warto zwrócić uwagę na to, żeby znalazły się w niej wszystkie informacje dotyczące wybranego lokalu – położenie mieszkania w budynku, powierzchnia, układ, sposób dokonania pomiaru po zakończeniu budowy czy zakres i standard prac wykończeniowych. W umowie muszą znaleźć się także dane dotyczące terminu rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, a także przeniesienia prawa własności na nabywcę. Ponadto informacje o rachunku powierniczym, gwarancjach bankowych lub ubezpieczeniowych, warunkach odstąpienia od umowy deweloperskiej i wysokości kar umownych – kończy Emil Basta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *